Projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów. Oznacza, to że realne staje się wejście w życie zapowiadanych zmian mających usprawnić postępowania administracyjne w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.
Uproszczone zezwolenia na pobyt czasowy i pracę
- Cudzoziemiec nie będzie musiał posiadać zapewnionego miejsca zamieszkania i źródła stabilnego i regularnego dochodu, jeśli będzie chciał uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Wymagane będzie jednak otrzymywanie przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę, niezależnie od rodzaju stosunku pracy oraz wymiaru czasu pracy.
- Wprowadzono nowy tryb zmiany zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w sytuacji zmiany podmiotu powierzającego wykonywanie pracy lub w warunkach zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.
- Rozszerzono katalog okoliczności, które nie wymagają zezwoleń na pobyt czasowy i pracę.
- Wdrożono rozwiązanie przyspieszające proces uzyskiwania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę dla cudzoziemców, którzy chcą podjąć pracę w sektorach szczególnie ważnych dla krajowej gospodarki.
Pozostałe rozwiązania
W pozostałych zapisach projektu uwzględniono m.in. zmiany dotyczące postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wydłużono bowiem okres dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy.
Zmianami został objęty również proces starania się o wydanie Karty Polaka. Projekt zakłada rozwiązania ułatwiające wnioskowanie o ten dokument.
Uwzględniono także szczególną regulację czasową, przewidującą uproszczony tryb udzielania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w stosunku do postępowań wszczętych przed 1 stycznia 2021 r., które w dniu wejścia w życie projektowanej ustawy będą pozostawać w toku.
Źródło: https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-cudzoziemcach-oraz-niektorych-innych-ustaw3