Zbliża się wejście w życie przepisów, które rozszerzą katalog spółek o nowy typ niepublicznej spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną (PSA). Jak podkreśla ustawodawca, jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla niewielkich startupów i spółek high-tech.
Prosta spółka akcyjna pojawi się w katalogu spółek kapitałowych obok bardzo popularnych obecnie spółek – z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych (art. 4 §1 pkt. 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych). Utworzyć ją będzie mogła jedna bądź kilka osób, bez względu na cel (oczywiście pozostający zgodny z prawem). Wydaje się, że ze względu na niskie koszty zawiązania spółki i prostotę całego procesu, m.in. dzięki dopuszczalnej rejestracji online, PSA może stać się jedną z najpopularniejszych spółek zawiązywanych przez przedsiębiorców. Ułatwiony proces rejestracji za pośrednictwem systemu elektronicznego nie będzie jednak dotyczył wszystkich. Niestandardowe rozwiązania wymagają bowiem tradycyjnej wizyty u notariusza.
Przed zawarciem umowy i rejestracją PSA warto skorzystać z doradztwa prawnika, który zaproponuje kompleksowe rozwiązania, najlepsze dla danego celu zawiązania spółki. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać metodę sporządzenia umowy – pomiędzy elektronicznym systemem S24 a tradycyjną wizytą u notariusza.
Podobnie wygląda rejestracja PSA w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jeżeli umowa została sporządzona w sposób online, rejestracja też odbywa się elektronicznie. Wówczas koszt to łącznie 350 zł. W przypadku sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego, wniosek o rejestrację spółki należy złożyć w sądzie, właściwym miejscowo wedle siedziby spółki. Wniosek, umowa i załączniki wymagają podpisów wszystkich członków zarządu (lub rady dyrektorów). Wówczas koszt rejestracji jest wyższy – wynosi łącznie 600 zł.
Początkowo zakładano, że zmiany w KSH wejdą w życie z dniem 1 marca 2021 r. Jednak art. 7 ustawy z 21.1.2021 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 187) jako nowy termin wyznaczył dzień 1 lipca 2021 r.
Obok zalet prostych spółek akcyjnych pojawiają się także pewne wątpliwości. Z punktu widzenia obrotu gospodarczego, prowadzenie działalności gospodarczej w formie PSA może być niepewne, a podstawowa wątpliwość jaka się nasuwa to jak w praktyce sprawdzi się „test wypłacalności” jako mechanizm ochronny stosowany zamiast dotychczasowych rozwiązań. Czas pokaże czy takie rozwiązanie przekona przedsiębiorców i inwestorów. Na pewno proponowane rozwiązania prawne są bardziej elastyczne od dotychczasowych, co dobrze wróży na przyszłość